Szafka RTV to mebel niezastąpiony w każdym salonie, pełniący jednocześnie funkcję rozrywkową i organizacyjną. Niewysoka, praktyczna szafka pomieści w sobie najpotrzebniejsze akcesoria. Wygląd szafki powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj styl kolonialny, który prezentuje kilka interesujących pod względem estetycznym opcji. Czym wyróżnia się styl kolonialny? Do jakich elementów wystroju będzie pasowała szafka w tym stylu?

Szafka RTV kolonialna

Styl kolonialny charakteryzuje się tym, że w swoich aranżacjach na pierwszy plan wysuwa meble, które dominują swoimi gabarytami i kolorem. Meble wykonane z ciemnych, egzotycznych gatunków drewna wyróżniają się pięknym naturalnym odcieniem brązu. Mahoń, heban, drzewo sandałowe i palisander, – z których wykonywane są szafki RTV, komody i półki – pięknie komponują się z innymi elementami wystroju w stylu kolonialnym, takimi jak:

– duże dywany w tureckie lub perskie wzory

– makaty i obrazy orientalne

– duże rośliny egzotyczne

– ściany w stonowanych beżach i barwach ziemi.

Najciekawsze modele szafek RTV

szafka rtv

Kolonialny styl prezentuje kilka interesujących opcji, które można wykorzystać w salonie. Pierwszą z nich są meble wykonane z gatunków drewna o ciemnym zabarwieniu, o dużych gabarytach, sprawiające wrażenie ciężkich i masywnych. Aby nadać im lekkości, projektanci wprowadzili ażurowe drzwiczki, które przypominają siatkę, lub drzwiczki żaluzjowe, które również wyróżniają się swoją ażurowością. Trzecią opcją, z której można skorzystać podczas wyboru szafki RTV do salonu, jest model barwny, o postarzanej strukturze drewna, który przypomina nieco styl loftowy. Tym co wyróżnia styl kolonialny jest dbanie o każdy detal oraz nawiązanie do kultur orientu, co jest podyktowane wyznacznikami historycznymi. Styl kolonialny zaczął kształtować się już w wieku XVII i został stworzony na potrzeby europejskich kolonialistów, którzy zaczęli podbijać ziemie na innych kontynentach.

Jak dopasować szafkę RTV do salonu?

Kolonialny nurt w aranżacji wnętrz nie pozostawia miejsca na kompromisy. Jeśli salon jest urządzony w jednym ze współczesnych stylów, nie powinno się na siłę dopasowywać do niego mebli kolonialnych. Kolonialna szafka RTV może pasować jedynie do aranżacji, dla której została stworzona. Niewielkim udogodnieniem może być wybór kolorowej szafki nawiązującej do kolonialnej stylizacji, która będzie pasowała także do nurtu eklektycznego lub loftowego. Jednak będzie to tylko delikatne nawiązanie, a nie kształtowanie aranżacji w myśl kolonialnego nurtu.