Na sen przeznaczamy codziennie minimum 8 godzin. Do tego trzeba dodać ok. 2 godzin na wypoczynek z książką lub przed telewizorem. Warto więc kupić wygodne łóżko, które zapewni pełen komfort. Jak wybrać łóżko do sypialni ze sklepów jak Witek? Nie jest to trudne pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku szczegółach.

Jak wybrać łóżka do sypialni?

Wybierając łóżko do sypialni, nie można kierować się tylko walorami estetycznymi. Owszem są ważne, ale ważniejsze są aspekty praktyczne, czyli przede wszystkim jego wygoda. Jak to sprawdzić? Najlepiej po prostu wypróbować go w sklepie. najpierw należy usiąść na łóżku i sprawdzić jego elastyczność i sprężystość. Potem można na łóżku się położyć (materace zabezpieczone są folią). Warto w ten sposób sposób sprawdzić kilka łóżek i wybrać to, na którym odczuwamy najlepszy komfort. 

Rama i stelaż łóżka

Oba te elementy stanowią podstawową konstrukcję łóżka. Długość ramy zawsze wynosi 200 cm, natomiast szerokość może być różna:

– minimum 80 cm dla jednej osoby,

– 140-160 cm dla dwóch osób.

Oczywiście im szerokość łóżka jest większa, tym większa swoboda podczas snu. Ważna jest także wysokość łóżka. Największy komfort zapewnia wysokość 40-50 cm, po wstaniu noga zgięta jest pod kątem prostym, stopa mocno spoczywa na podłodze, bez problemu można ubrać pantofle.

Najlepszą pozycję podczas snu zapewnia stelaż wykonany z drewnianych listewek lekko wygiętych, które podczas snu dostosują się do pozycji ciała. Stelaż z pełnej płyty jest niezdrowy dla kręgosłupa i może powodować jego ból podczas porannego wstawania.

Jak wybrać materac?

Oczywiście wymiary materaca muszą być dopasowane do wymiaru ramy. Dobrej jakości materac zapewniający komfort spania musi być twardy, elastyczny i sprężysty. Materac spełniający te cechy ma zdolność dopasowywania się do pozycji ciała, szczególnie wskazany jest dla osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa.

Dla nich wskazane są przede wszystkim materace termoplastyczne ze specjalnej pianki, która ma właściwości „zapamiętywania” kształtu ciała i dostosowuje się do jego pozycji i rozkładu ciężaru. Spanie na takim materacu zapewnia pełną regenerację sił, poprawia krążenie, zmniejsza napięcia mięśniowe.

Równie wygodne są materace sprężynowe, zwłaszcza kieszeniowe. Rozdzielenie poszczególnych sprężyn kieszeniami sprawia, że elastyczność materaca znacznie się zwiększa, a co za tym idzie, również komfort spania. 

Osoby, które szczególnie dbają o swoje zdrowie powinny wybrać materac kokosowy. Zastosowanie włókien kokosowych zwiększa twardość materaca, ale równocześnie jego elastyczność i sprężystość. Dodatkowo włókno kokosowe jest produktem naturalnym, nie powoduje więc odczynów alergicznych. 

Jeśli łóżko spełnia wszystkie parametry gwarantujące zdrowy sen, to można przystąpić do wybrania łóżka spełniającego walory estetyczne. Nie ma z tym większych problemów. W ofercie sklepów można znaleźć łóżka drewniane, metalowe, tapicerowane lub kontynentalne i dopasować do aranżacji sypialni. Wszystkie dostępne są w bardzo bogatym wzornictwie i różnorodnej kolorystyce.