Biurko komputerowe to obecnie jeden z najpotrzebniejszych w domu mebli. Z racji tego, że komputer nie jest już urządzeniem luksusowym, lecz posiada go praktycznie każdy, przeznaczone do niego biurko stało się rzeczą wręcz obowiązkową. Pomimo jednak tego w dalszym ciągu bardzo duża grupa użytkowników komputerów nie wie, jakimi cechami takie biurko powinno się charakteryzować. Jak wybrać biurko do domu, aby spełniało ono wszystkie oczekiwania?

Podstawowe parametry biurka

Zanim przejdzie się do poważniejszych spraw i zagadnień w zakresie wybierania domowego biurka, w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, jakie są zupełne podstawy w tym zakresie. Od czego więc trzeba zacząć wybieranie biurka?

Podstawową sprawą jest oczywiście to, aby biurko pozwala zachować odpowiednią odległość siedzącej przy nim osoby od monitora komputera. Przyjmuje się, że najlepiej, jeśli monitor stoi około 70 centymetrów od oczu.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby biurko pozwalało dobrze ustawić wysokość monitora. Często widuje się na biurkach dodatkowe podstawy na monitor, które jednak powodują, że stoi on za wysoko i męczy tym samym szyję.

Oczywiście dobre biurko musi mieć takę dodatkowo wysuwaną dolną szufladę, na której znajdować się będzie klawiatura. Jeśli takiej szuflady nie będzie, nie tylko zajmie się klawiaturą dużą część blatu, lecz co więcej, znacznie utrudniać to będzie wygodne na niej pisanie.

Dobrym pomysłem jest takie rozwiązanie, gdy biurko będzie posiadało na blacie specjalny otwór na kable. Dzięki temu całość będzie prezentowała się o wiele estetyczniej, a także łatwiej będzie zachować na biurku porządek.

Na sam koniec pozostaje kwestia obecnych na biurku miejsc do przechowywania rzeczy. Powinno ono być wyposażone w liczne półeczki, szufladki i schowki, aby wszystkie używane na co dzień przedmioty nie leżały luzem na wierzchu.

Z jakiego materiału powinno być wykonane biurko?

Oczywiście powyższe sprawy nie wyczerpują w pełni tego, czym takie biurko powinno się charakteryzować. Oprócz tego bardzo ważne jest także to, z czego będzie ono zrobione. Jakie zatem tworzywo można polecić?

Zdecydowanie najczęściej przez domowych użytkowników wybierane są biurka drewniane, ponieważ są bardzo ładne i świetnie wpisują się w domową estetykę. Jeśli jednak ktoś chce nieco nowocześniejszy wygląd biurka, poleca się wybranie wersji metalowej. Co więcej, taka odmiana może występować dodatkowo ze szklanym blatem, co jeszcze bardziej pozytywnie wpłynie na jej nowoczesny wygląd.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na koniec podczas wybierania biurka warto się przyjrzeć temu, czy wyposażone jest ono w regulowaną wysokość blatu. Jak się bowiem okazuje, często biurka są za niskie lub za wysokie dla wielu osób i nie ma możliwości wyregulowania tego poprzez zmianę wysokości siedziska fotela. Bardzo przydatne jest więc wtedy to, aby blat biurka również był regulowany, co pozwoli naprawdę dobrze dobrać pozycje siedzącej przy nim osoby. Rzecz jasna będzie to miało kolosalne znaczenie dla komfortu i zdrowego pracowania przy takim biurku.