Rolety plisowane to jedne z najpopularniejszych osłon okiennych. Stanowią idealną barierę od świata zewnętrznego, a dodatkowo świetnie sprawdzą się w słonecznych pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że plisy chronią przed słońcem w gorące dni, ale również stanowią zabezpieczenie przed zimnem. Jakie są wady i zalety rolet plisowych? Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Zalety rolet plisowanych

Rolety plisowane to jedne z najpopularniejszych zasłon. Nic dziwnego, ponieważ mają wiele zalet, które poprawiają komfort w mieszkaniu. Jedną z ważniejszych zalet jest to, że plisy sprawdzają się w roli bariery termoizolacyjnej. Zapobiegają nadmiernemu dostawaniu się zimna do mieszkania. Dodatkowo stanowią świetne rozwiązanie podczas letnich dni, a w szczególności w nasłonecznionych pomieszczeniach. Chronią przed przegrzewaniem się, a jednocześnie nie blokują zupełnie dostępu do światła. Zamawiając rolety na wymiar, można poprosić o stworzenie zewnętrznej powłoki, z materiału odbijającego światło słoneczne.

Warto zaznaczyć, że plisy jak każde zasłony świetnie chronią przed światem zewnętrznym, a dodatkowo wyglądają naprawdę ładnie. Ich konstrukcja sprawia, że składają się w estetyczną harmonijkę. Z pewnością świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w wielu stylach. 

To, co charakteryzuje rolety plisowane to możliwość regulacji i umiejscowienia zasłony. Dzięki ich konstrukcji możliwe jest zasłonięcie wybranego fragmentu okna. Takie rozwiązanie pozwala na osłonięcie fragmentu pomieszczenia przed słońcem, a przy okazji pozwala na dopuszczanie światła dziennego do wnętrza.

Plisy zazwyczaj wykonywane są na wymiar, dzięki czemu idealnie zakrywają całą powierzchnię okna, a przy okazji nie odstają po bokach. Dodatkowo wyróżnia je to, że z powodzeniem można zamontować je na oknie dachowym.

Wady rolet plisowanych

Rolety plisowane posiadają także nieznaczne wady. Jedną z nich jest fakt, że nie mają odporności na wilgoć. Mogą mieć pewne zabezpieczenia, ale nigdy nie dadzą takiego efektu jak żaluzje. Przy oknie często zbiera się nadmiar wilgoci, jeśli plisy nie będą odpowiednio wietrzone, mogą pokryć się pleśnią.

Jedną z istotnych wad rolet plisowanych jest fakt, że muszą być w ciągłym użytku. W przeciwnym wypadku ich konstrukcja się odkształci i przestanie wyglądać estetycznie.

Na ogół montaż plisów jest bezinwazyjny i z zasady nie narusza konstrukcji budynku, Inaczej jest przy tego typu roletach montowanych na oknie dachowym. W tym przypadku wiercenie stanowi konieczność.

Czy warto zdecydować się na rolety plisowane?

Plisy to dobra alternatywa dla innych osłon okiennych. Są bardzo funkcjonalne, a przy okazji ładnie się prezentują. Można wykonać je z różnych materiałów, dzięki czemu będą mogły pełnić funkcję ozdobne czy zaciemniające.

Warto zaznaczyć, że plisy dzięki bezinwazyjnemu montażowi są bardzo często wybierane jako osłona okienna. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Z pewnością, ponieważ cena jest bardzo korzystna, biorąc pod uwagę jakość produktu.