Wieszaki są wyjątkowo przydanym elementem wyposażenia, który znacząco ułatwia utrzymanie porządku w przedpokoju i sprzyja wygodzie. Z ich pomocą można łatwo sięgnąć po odwieszoną wcześniej odzież wierzchnią, nie tracąc czasu na grzebanie w szafie. Wieszaki mogą przybierać różną formę, jednak do najczęściej spotykanych należą modele stojące oraz specjalne konstrukcje na kołkach. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Tradycyjny wieszak stojący

Stojące wieszaki są w stanie pomieścić dużą ilość ubrań, a nierzadko wręcz zaskakują swoją pojemnością. Takie konstrukcje posiadają zwykle podstawę na nóżkach, którą można łatwo przestawić w zależności od potrzeb. Niektóre modele są składane, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. W domu trzymać można nawet kilka takich wieszaków i sięgać po zapasowe w przypadku nagłej wizyty gości. Tego rodzaju modele są też wytrzymałe, dzięki czemu nie uginają się pod ciężarem płaszczy i kurtek. Wieszak na ubrania stojący często posiada w dolnej części dodatkową obręcz na parasole, których można w niej trzymać nawet kilka sztuk. Niektóre modele są też efektownie stylizowane, np. na drzewa, abstrakcyjne rzeźby czy powyginane pałąki. Wiele stojących wieszaków posiada elegancki design i specyficzną budowę, która pozwala na wieszanie garniturów i marynarek. Ciekawym rozwiązaniem są też konstrukcje wyposażone w lusterko.

Mobilny wieszak na kółkach

Osobom dysponującym dużą garderobą lub schowkiem, polecane są wieszaki mobilne, które mają postać podłużnych drążków na kółkach. Szerokość najmniejszych modeli nie przekracza zwykle jednego metra, a niektóre posiadają różne dodatkowe akcesoria – np. praktyczny klosz czy półkę na buty. Takie wieszaki da się regulować pod względem wysokości, co pozwala na przechowywanie na nich ubrań o różnej długości. Ma to szczególne znaczenie przy okazji wizyty dużej liczby gości, którzy nierzadko przynoszą ze sobą spore ilości okryć wierzchnich. Po ich wyjściu wystarczy złożyć wieszak, aby odzyskać zajmowaną przez taką konstrukcję przestrzeń. Modele mobilne posiadają jednak pewne wady. W porównaniu do wieszaków stojących są co prawda łatwiejsze w przenoszeniu, ale mniej estetyczne. Z reguły wykorzystuje się je jedynie przy specjalnych okazjach, ponieważ ich specyficzny wygląd trudno dopasować do aranżacji mieszkania.