Domy sprzed lat nie zawsze były budowane zgodnie ze sztuką budowlaną. Budowało się z tego co było, najczęściej stawiając dość grube ściany. W dawnych czasach to była jedyna możliwość ocieplenia wnętrz. Nie było możliwości ocieplania ścian styropianem czy innymi materiałami, bowiem albo nie było ich w sprzedaży, albo były bardzo trudno dostępne. I obecne takie domy mogą być fajnym miejscem do życia. Przy wymianie okien może jednak pojawić się problem. Po wstawieniu okien do otworu okiennego, trzeba dobrać parapety wewnętrzne. Przy grubych ścianach raczej nie sprawdzą się te najpopularniejsze.

Jaki parapet w takiej sytuacji będzie najlepszy?

Parapet wewnętrzny powinien sięgać poza obrys ściany i na tyle głęboko, by sięgać okna. Najpopularniejsze parapety wewnętrzne najczęściej w takiej sytuacji nie pasują. Owszem, można poeksperymentować z osadzeniem okna – osadzić je na przykład głębiej, by parapet wewnętrzny pasował. Wtedy jednak nie pasować może parapet zewnętrzny. O wiele rozsądniej więc wstawić okno tak, jak powinno być wstawione i skoncentrować się na wyborze odpowiednich parapetów.

Parapety pod wymiar. Najlepsze w tej sytuacji

Przy grubych ścianach najlepsze będą parapety docinane konkretnie pod wymiar otworu okiennego. W wielu firmach można zlecić ich docięcie. Koszt takiej usługi nie jest zaś tak duży, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednio docięty parapet wewnętrzny z pewnością bez problemu będzie można zamontować. Aby jednak się sprawdzał, musi być wykonany z odpowiedniego materiału.

parapet wewnętrzny

Parapet a wilgoć w ścianach

Ściany starych domów często są wilgotne. Przed laty bowiem nie przywiązywało się większej uwagi do izolacji ścian. Trzeba mieć to na uwadze wybierając parapet wewnętrzny. Drewniany lub z płyt drewnianych, z czasem może również przejmować wilgoć. Na takim parapecie mogą pojawić się nieładne plamy. W przypadku starych domów lepiej więc stawiać na parapety z materiałów, które nie przejmą wilgoci. Przykładem są tu parapety plastikowe, z innych tworzyw sztucznych lub kamienne, te ostatnie jednak są dużo droższe od innych.