Aby zamontować drzwi, w pierwszej kolejności należy w ścianie założyć odpowiednio dobraną ościeżnicę. Pozornie montaż tego elementu jest bardzo trudny. Nie jest tak. Ościeżnice można zamontować samodzielnie, oszczędzając w ten sposób pieniądze, które trzeba byłoby za taką pracę zapłacić fachowcom. Każdy, kto ma nieco pojęcia o pracach budowlanych i potrafi zachować dokładność montażu, z powodzeniem może montować zarówno ościeżnice regulowane jak i ościeznice stałe.

Montaż ościeżnicy. Zaprawa cementowa to zły pomysł

Zarówno ościeżnice regulowane jak i ościeżnice stałe montuje się w ścianach w bardzo podobny sposób. Nigdy nie należy montować ich przy użyciu zaprawy cementowej. Tak montowało się kiedyś ościeżnice metalowe. Najprostszą opcją było po prostu wmurowanie ich w ścianę. W przypadku popularniejszych obecnie ościeżnic drewnianych, taka opcja nie wchodzi w grę. Zaprawa murarska jest wilgotna, drewniana ościeżnica może tę wilgoć wchłonąć, co ją po prostu zniszczy, a przynajmniej odbarwi. Warto też wiedzieć, że ościeżnica wmurowana w ścianę, będzie osadzona zbyt sztywno, co spowodować może jej odkształcanie się i pękanie, a także utrudnione otwieranie i zamykanie drzwi. Tutaj można znaleźć więcej szczegółów.

Ościeżnice regulowane

Pianka montażowa i trochę cierpliwości

Po ustabilizowaniu ościeżnicy w ścianie, trzeba puste przestrzenie wypełnić po prostu pianką montażową. W dolnej części ościeżnicy sprawdzi się też silikon, który dodatkowo odizoluje ościeżnice od wilgoci, która może przenikać z gruntu.