Choć każdy wie, że łóżko to bardzo ważny mebel w każdym domu, to jednak tylko garstka osób jest w pełni świadoma, jak powinno się je kupować. Jak się bowiem okazuje, cech charakterystycznych, którymi takie łóżko powinno się wyróżniać na tle innych obecnych na rynku modeli, jest naprawdę wiele. Na jakie więc podstawowe sprawy warto zwracać uwagę, gdy nabywa się nowe łóżko? Jak wybrać łóżko do sypialni?

Jak wybrać rozmiar łóżka?

Zdecydowanie najbardziej podstawową sprawą związana z wybieraniem łóżka, jest określenie jego odpowiednich wymiarów. Liczy się tu przede wszystkim szerokość łóżka, lecz również jego długość. Parametry te są bardzo ważne, ponieważ w przypadku zbyt małego łóżka, komfort spania na nim drastycznie spadnie. Jakie więc powinno być dobre łóżko? Przyjmuje się, że dla dwóch śpiących na nim osób, powinno ono mieć wymiar 160×200. Dla osoby samotnie śpiącej na łóżku może być mniejsze, czyli np. 80×200.

Jak się jednak okazuje, w przypadku wybierania rozmiaru łóżka, warto się jeszcze skupić nieco na jego wysokości. Jest to parametr ważny nie tylko z powodu wysokości wstawania i kładzenia się na łóżku, lecz przede wszystkim ze względu na zachowanie właściwego przepływu powietrza. Przyjmuje się więc, że dobre łóżko powinno mieć wysokość na poziomie około 50 centymetrów.

Z jakiego drewna powinno być zrobione łóżko?

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się mieć dobre i ładnie wyglądające łóżko, powinno ono być wykonane z drewna. Jak się jednak okazuje, na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów ram łóżek, wykonanych z kilku różnych gatunków drewna. Z jakiego zatem gatunku będą zrobione najlepsze łóżka?

Jeśli chce się mieć łóżko o naprawdę rewelacyjnej trwałości, które nie będzie wrażliwe na żadne uszkodzenia, to najlepiej sprawdzi się w tym wypadku Buk lub też Dąb. Jeśli jednak komuś zależy głównie na właściwościach antyalergicznych i antystatycznych, to wybrać można np. łóżko zrobione z sosny.

Jaki wybrać materac?

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas kupowania łóżka, jest to, jaki będzie do niego dołączony materac. Oczywiście jest to element, który trzeba wybrać i kupić osobno, ponieważ łóżka zawsze sprzedawane są bez materaca.

Oprócz tego, że materac musi być dopasowany rozmiarem do posiadanego łóżka, to powinien się on również charakteryzować dobrą twardością. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można wiele modeli, które różnią się pomiędzy sobą stopniem twardości sprężyn. Warto więc przed zakupem przetestować w sklepie różne możliwości, aby wybrać tą najlepiej pasującą do gustu i potrzeb.

Dodatkowe wyposażenie

Na koniec podczas wybierania łóżka warto się jeszcze zainteresować dodatkowym jego wyposażeniem, co bardzo pozytywnie wpłynie na jego praktyczność.

Dobrym wyborem pod tym względem będzie na pewno skrzynia umieszczona wewnątrz łóżka, która dostarczy wiele dodatkowej przestrzeni użytkowej. Można w niej schować np. zapasową pościel, co nieco odchudzi szafę z ubraniami, gdzie zwykle jest ona chowana. Oprócz tego dobrym pomysłem jest posiadanie zagłówka, co uprzyjemni np. czytanie książki przed snem.