Krochmal jest rodzajem płynu, który posiada konsystencję kisielu i od lat wykorzystywany jest celem usztywnienia materiałów. Żeby krochmalenie było szybkie i wygodne, warto nieco poczekać, aż zamoczone rzeczy delikatnie wyschną. W takim stanie, najlepiej będzie je wyprasować. 

Czym jest krochmal? Jak możemy go samodzielnie zrobić? 

Krochmal jest substancją mającą konsystencję kisielu, która składa się ze skrobi roślinnej oraz wody. Po zastygnięciu może wygładzić albo usztywnić tkaninę. 

Żeby samodzielnie zrobić krochmal, trzeba zagotować wodę, zaś w szklance w małej ilości wody wymieszać dokładnie mąkę ziemniaczaną. Po ugotowaniu, mieszankę należy przelać do garnka, cały czas mieszając, żeby nie powstały grudki i ponownie ją zagotować. 

Krochmal ryżowy, możemy zrobić gotując około cztery łyżki ryżu w dwóch litrach wody. Następnie, należy odcedzić ryż i resztę wody rozcieńczyć w zależności od preferencji. Bardzo dobrze, sprawdzi się on w przypadku tkanin lnianych oraz bawełny. 

Krochmal – rodzaje 

Zwykle wykorzystywany jest krochmal w postaci płynnej – należy zanurzyć w nim materiał. Możemy również używać krochmalu w sprayu. To dosyć wygodna opcja, nie trzeba bowiem namaczać tkaniny. Do butelki zawierającej spryskiwacz, nadaje się krochmal w postaci rozrzedzonej. 

Istnieje również krochmal robiony z cukru, który stosowany jest celem wygładzenia tiulu (także firan tiulowych). 

Producenci, oferują nam także syntetyczne krochmale, powstałe na bazie kleju czy soli.