Montaż drzwi zawsze wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniej ościeżnicy. Jest to element, bez którego zamontowanie drzwi w domu jest praktycznie niemożliwe. Wiele osób nie przykłada większej uwagi do kwestii wyboru ościeżnicy, a jest to bardzo duży błąd. Ościeżnica powinna bowiem pełnić swoją funkcję przez wiele lat, a także pasować do ogólnej estetyki wnętrza. Możemy wyróżnić dwa rodzaje ościeżnic, czyli ościeżnicę stałą oraz ościeżnicę regulowaną. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ościeżnic oraz na który rodzaj się zdecydować? W tym artykule poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.

Do czego służy ościeżnica?

Ościeżnica jest niezbędnym elementem montażowym każdych drzwi. Jest to rama, którą przytwierdza się do ściany. Umożliwia ona zamontowanie skrzydła drzwiowego w określonym miejscu. Wyróżnić należy dwa rodzaje ościeżnic, które różnią się od siebie zastosowaniem oraz ceną. W marketach budowlanych możemy spotkać ościeżnice stałe oraz regulowane. Najczęściej wykonane są one z drewna oraz materiałów drewnopochodnych.
Podczas wyboru ościeżnicy należy zwrócić szczególną uwagę na solidność wykonania, ponieważ ten element montażowy powinien posłużyć nam przynajmniej do momentu wymiany drzwi na nowe.

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała przeznaczona jest do idealnie równych ścian o standardowej grubości, która wynosi 6 lub 10 cm. Niestety, niewiele osób może pochwalić się idealnie równymi ścianami o standardowych wymiarach, dlatego ościeżnica stała, mimo swojej niższej ceny, jest wybierana zdecydowanie rzadziej niż ościeżnica regulowana.

Ościeżnica regulowana

ościeżnica regulowana

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj ościeżnicy ma możliwość regulacji. Oznacza to, że ościeżnica regulowana doskonale sprawdzi się w przypadku ścian, które nie są idealnie równe lub mają niestandardowe wymiary. Jest to rodzaj ościeżnicy, po który ludzie sięgają znacznie częściej, ze względu na łatwość montażu oraz swoją uniwersalność. Warto jednak pamiętać o tym, że aby zamontować ościeżnicę regulowaną, ściana powinna mieć minimum 7.5 cm grubości.