Wybór drzwi bardzo często wiąże się z zakupem odpowiednich klamek. Zakup klamki wydaje się z pozoru dość błahą czynnością. Jest to bowiem element, który posiada jedno zastosowanie, a mianowicie służy do otwierania oraz zamykania drzwi. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestia przed wyborem klamki. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem oraz czym różnią się klamki do drzwi wewnętrznych od tych przeznaczonych do drzwi zewnętrznych.

Jak wybrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Klamka posiada jedno, główne zastosowanie, którym jest otwieranie oraz zamykanie drzwi. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak wygląd klamki oraz jej wytrzymałość na warunki atmosferyczne. W przypadku klamek wewnętrznych jest to znacznie mniej istotne, niż w przypadku klamek zewnętrznych jednak warto mieć na uwadze ten aspekt przed zakupem.

Klamki do drzwi wewnętrznych nieco różnią się od tych stosowanych na zewnątrz. Służą one do swobodnego otwierania drzwi z obu stron i nie posiadają systemów antywłamaniowych. Podczas wyboru takiej klamki należy zwrócić uwagę na jej kolor oraz kształt, ponieważ powinna się ona komponować z kolorem drzwi oraz pozostałymi elementami wystroju pomieszczenia.

W marketach budowlanych można spotkać wiele rodzajów klamek, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy klamki, które zamierzamy kupić będą pasować do ogólnego wystroju wnętrza. 

Klamki zewnętrzne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oprócz klamek wewnętrznych istnieją również klamki, które stosuje się podczas drzwi prowadzących na zewnątrz. Takie klamki najczęściej wyposażone są w systemy antywłamaniowe oraz wykonane są z lepszej jakości materiału, tak aby były odporne na warunki atmosferyczne.

Wybór klamek zewnętrznych jest niezwykle istotny, ponieważ mają one duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Bardzo popularnym rodzajem klamek zewnętrznych są tzw. „klamki gałki”, które umożliwiają swobodne wyjście z mieszkania będąc wewnątrz, jednak uniemożliwiają dostanie się do środka bez posiadania klucza.