Podczas ciepłej pory roku wiele osób lubi spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, a wiele osób posiada przydomowe ogródki, podwórka i tarasy. Jeżeli ustawi się w tych miejscach odpowiednie krzesła ogrodowe, można uczynić z nich oazy spokoju i świetne miejsca wypoczynku i spotkań, jednak jak wybrać krzesła ogrodowe i czym kierować się, by wybrać te najlepsze?

Krzesła ogrodowe – różnorodność przyprawiająca o zawrót głowy

Krzesła ogrodowe są jednym z tych elementów wyposażenia i ogrodu, w którego przypadku różnorodność jest wręcz ogromna i ciężko zdecydować się na konkretne modele. Dodatkowo znaczna jest też rozpiętość cenowa i wiele osób odstraszają zarówno ceny zbyt wysokie, jak i te zbyt niskie, które często wywołują obawy o jakość i trwałość. Jakie cechy krzeseł wpływają na wytrzymałość krzeseł ogrodowych i które z nich będą najbardziej wygodne, a także praktyczne?

Odporność na warunki atmosferyczne – najważniejsze kryterium wyboru

Krzesła ogrodowe zazwyczaj są poddane działaniu wielu czynników, w tym przede wszystkim działaniu wilgoci. O ile nie są to więc krzesła ogrodowe, które ustawia się w tarasach lub w altankach, najlepiej jest, by były one wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, na przykład z technorattanu. W przypadku wyboru innych tworzyw sztucznych warto jest wybrać krzesła wysokiej jakości, które nie będą wykonane z takich tworzyw, które pod wpływem działania promieni słonecznych stają się kruche.

Jeżeli ma się wątpliwości co do zastosowania tworzywa sztucznego, warto jest także pomyśleć na przykład o krzesłach ogrodowych wykonanych z żeliwa lub innego metalu, jednak trzeba wybrać takie, które będą odporne na korozję.

Krzesła ogrodowe na taras i do altanki

W przypadku krzeseł ogrodowych, które nie są aż tak narażone na oddziaływanie deszczu, pomyśleć można o krzesłach drewnianych. Drewno jest klasycznym i bardzo przyjemnym w dotyku materiałem, dlatego też drewniane krzesła cieszą się popularnością, jednak trzeba pamiętać, że źle znoszą one kontakt z wilgocią i dlatego powinno wybrać się krzesła dobrze wykończone, dbając też o regularne ich impregnowanie i nacieranie woskiem, by zachować je na długi czas w dobrym stanie.

Drewniane krzesła na taras i do altanki mogą być też składane i jeżeli dysponuje się jakimś miejscem, w którym można je składować podczas nieobecności, czy deszczowych dni, warto rozważyć takie rozwiązanie i kupić drewniane, lekkie krzesła.

Wybierając krzesła ogrodowe trzeba też pamiętać o tym, że powinny one pasować do charakteru domu i innych elementów, które znajdują się w danym ogrodzie. Można na przykład zakupić takie, które będą kolorem i stylem pasować do donic czy innych elementów domu i tarasu, w tym balustrady czy altanki. 

Dobrze jest przy okazji wybrać krzesła na tyle lekkie, aby nie stanowiło problemu przenoszenie ich z miejsca w miejsce. Dobrze jest także wybrać modele takie, które nie będą sprawiały problemu z ich czyszczeniem i łatwo będzie można je umyć. Wiele osób do ogrodu preferuje też krzesła ciemne, by nie było na nich łatwo zobaczyć osadzającego się pyłu. 

Powyższe wskazówki na temat tego, jak wybrać krzesła ogrodowe, sprawdzą się w przypadku każdego ogrodu, tarasu i altanki.