Drzwi i okna to nieodłączne elementy każdego domu, które pełnią nie tylko funkcje czysto użytkowe, ale również dekoracyjne. Dlatego wybór okien i drzwi oraz akcesoriów je dopełniających powinien być dobrze przemyślany i brać pod uwagę bardzo wiele kwestii, np. rodzaj materiału, z jakiego mają być wykonane.

Drzwi i ościeżnice

Przede wszystkim zakup drzwi najlepiej połączyć również z równoczesnym zakupem pasujących do nich ościeżnic, czyli tzw. futryn, Dzięki temu unika się stylistycznego miszmaszu, a uzyskuje jednolitą i harmonijną całość. Jeśli nie zrobimy tego w jednym czasie lub posiadamy futryny, które niekoniecznie chcemy wymieniać, to może być trudno dopasować je idealnie pod względem kolorystycznym. Produkcja drzwi wraz ościeżnicami jest ściśle połączona z panującymi trendami w wykańczaniu wnętrz i zazwyczaj nie jest możliwe uzyskanie dokładnie takiego samego odcienia materiału, jaki zakupiliśmy przed kilkoma laty.

Parapety – ważne niemal jak okna

O wyborze określonych parapetów warto pomyśleć znacznie wcześniej, ponieważ ich montaż w zależności od tego, z jakich materiałów mogą być wykonane, może być dość inwazyjny i powodować uszkodzenia w obrębie okien. Parapety pomagają utrzymać stałą temperaturą w pomieszczeniach, chronią ściany przed zawilgoceniem, ale są też ważnym elementem dekoracyjnym. Często dobiera się je w taki sposób, aby pasowały do podłóg, drzwi, a nawet takich elementów jak panele tapicerowane na części ścian (zobacz szczegóły tutaj). W tej kwestii oczywiście panuje dowolność i to właściciel mieszkania i jego preferencje decydują o ostatecznym wyborze zarówno pod względem materiału, jak i kolorystyki.