Tym, co powinno interesować każdego kupującego sofę, jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Wpływa to praktycznie na wszystko, łącznie z designem, trwałością i ceną. Meble wypoczynkowe mogą być obite różnymi tkaninami czy skórą. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego przed podjęciem decyzji, należałoby się z nimi zapoznać. Bez wątpienia ułatwi i przyspieszy to znalezienie idealnego modelu, który zadowoli wszystkich użytkowników.

Sofy ze skóry ekologicznej czy z tkaniny?

Do eleganckich wnętrz świetnie nadają się sofy wykonane ze skóry ekologicznej, które do złudzenia przypominają tą naturalną. Można jednak liczyć na zdecydowanie mniejsze koszty zakupy. Dla wielu osób znaczenie będzie miał też aspekt etyczny, gdyż skóra ekologiczna jest produktem syntetycznym, do produkcji mebla nie wykorzystano wobec tego żadnego zwierzęcia. Zaletą sofyz ekoskóry będzie łatwość do utrzymania w czystości, wobec tego wspaniale nadadzą się tam, gdzie grasują małe dzieci i zwierzęta domowe. Nie ma problemu z usunięciem zabrudzeń i to przy użyciu wyłącznie wilgotnej ścierki. W przypadku trudniejszych do wywabienia plam trzeba jednak sięgnąć po specjalistyczny środek. Na korzyść sofy ze skóry ekologicznej przemawia brak naciągania się, mała podatność na pękanie i niewielka tendencja do skrzypienia. Taki mebel pewnością zachowa przez długi czas swój pierwotny wygląd, wystarczy o niego należycie dbać, łącznie z konserwacją. Minusem będzie nieprzyjemny chłód zimą i przyklejanie się skóry latem.

Sofy z tkaniny

Dużo większą popularnością cieszą się sofy wykonane z tkaniny, które są bardziej wytrzymałe od tych ze skóry ekologicznej. Kolejną zaletą będzie przyjemna miękkość w dotyku i to niezależnie od pory roku. Tkaniny są zdecydowanie mniej podatne na przebarwienia na skutek działania promieniowania słonecznego. Do wyboru jest multum rodzajów tkanin obiciowych, wobec czego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. W przypadku takich sof zawsze można liczyć na przytulność i ciepło, mnogość kolorów i wzorów. Sofy materiałowe mogą być utrzymane w kolorystyce stonowanej lub bardziej intensywnej. Nie każdy stawia na uniwersalne kolory barwy takie jak biele, czernie, beże czy szarości. Sofa (https://www.sfmeble.pl/c/sofy-i-narozniki-do-salonu) może mieć jaskrawy kolor, cieszyć oko pastelowymi barwami. Przykładowo za pomocą mebla czerwonego, żółtego, zielonego lub niebieskiego, można ożywić wnętrze, nadać mu wyjątkowego charakteru. Taka sofa stanie się niebanalną ozdobą w salonie, będzie wyróżniała się na tle pozostałych elementów wyposażenia.