Zakup mebli do pokoju dziecięcego nie jest łatwą sprawą. Najważniejszymi kwestiami dla rodziców w tej materii są funkcjonalność, bezpieczeństwo i przystępna cena. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, że na przestrzeni lat maluch rośnie i zmieniają się jego potrzeby. Dlatego dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wybór artykułów skonstruowanych w ten sposób, by mogły służyć dziecku przez długi czas.

Meble dla niemowlaka – łóżeczko i komoda

Ważną częścią przygotowań do powitania malucha na świecie jest aranżacja przeznaczonego dla niego pokoiku lub kącika. W jego centrum musi znaleźć się łóżeczko, w którym niemowlak będzie spędzał większość czasu. Godnym uwagi przykładem tego typu mebli jest model z wyjmowanymi szczebelkami, które umożliwia przekształcenie łóżeczka w tapczan, gdy maluch podrośnie. Drugim niezbędnym meblem do pokoju dziecięcego jest komoda służąca do przechowywania ubranek i zabawek. Warto by była wyposażona w przewijak, który będzie można zdemontować gdy dziecko już wyrośnie z pieluch. A sama komoda może z powodzeniem zastąpić szafę, jeśli pokój jest mały i nie ma na nią miejsca.

Łóżko dla starszaka

Kiedy łóżeczko stanie się dla dziecka za ciasne, można nabyć tzw. łóżko pośrednie wyposażone w zabezpieczenia przed spadnięciem oraz praktyczny schowek na pościel. Innym rozwiązaniem jest wybór pełnowymiarowego łóżka, gdyż już trzyletnie dziecko z powodzeniem poradzi sobie z tym „dorosłym” meblem. Jeśli posiada się więcej niż jedno dziecko, ciekawym pomysłem jest wybór łóżka podwójnego lub potrójnego wysuwanego, które stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla klasycznych łóżek piętrowych.

Meble do pokoju dziecięcego na okres szkolny

Gdy pociecha kończy naukę w przedszkolu, należy pomyśleć nad zakupem kolejnych mebli do pokoju dziecięcego: biurka i krzesła. W tej kwestii najważniejsze jest zadbanie o zdrowie kręgosłupa pociechy. Dlatego najlepiej wybrać biurko z blatem, którego wysokość można dostosowywać do wzrostu osoby z niego korzystającej oraz krzesła z regulowanym oparciem i siedziskiem. Nie można też zapomnieć o lampce nocnej. Warto wiedzieć, że kolor ścian w pokoju świeżo upieczonego ucznia powinien być stonowany, by mógł skupić się na nauce i dobrze wysypiać. Przykładowe meble do pokoju dziecięcego możesz znaleźć na – https://novodom.pl/k/pokoj-dzieciecy-i-mlodziezowy.

meble do pokoju dziecięcego

Najważniejsze cechy mebli do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego powinny przede wszystkim:

  • być wykonane z materiałów antyalergicznych i spełniających wszystkie normy jakości dla artykułów dziecięcych,
  • charakteryzować się stabilną konstrukcją, by nie przewróciły się gdy dziecko będzie się ich łapać podczas nauki chodzenia i mieć możliwość przykręcenia do ściany,
  • być pojemne i wielofunkcyjne,
  • posiadać zaokrąglone narożniki, co zniweluje ból spowodowany kontuzjami po zetknięciu się z nimi,
  • być pozbawione szklanych elementów, które można łatwo zbić podczas zabawy.

Sztandarowym przykładem posiadającym je wszystkie jest dwustronne biurko. Z powodzeniem może uczyć się przy nim dwójka dzieci, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Dodatkowo posiada miejsca na komputer, kontenerki na podręczniki i zeszyty oraz umieszczone pod blatem schowki przeznaczone na przechowywanie różnych drobiazgów.