Wybór odpowiedniego stołu do kuchni czy jadalni nie jest zadaniem łatwym. Produkt ten bowiem powinien spełniać wysokie wymagania zarówno w kwestii funkcjonalności, jak również musi być estetycznie wykonany. Poza tym, nie bez znaczenia jest również jego wielkość, która powinna być dostosowana do gabarytów danego wnętrza oraz ilości domowników. 

Dlaczego wybór odpowiedniego stołu do kuchni czy jadalni jest tak istotny?  

Jak wspomniano powyżej, wybór stołu kuchennego lub jadalnego może nastręczyć wiele problemów. Tego typu mebel powinien bowiem łączyć w sobie dużą estetykę wykonania z funkcjonalnością. Nie można bowiem zapominać o tym, że kuchnia lub jadalnia to miejsca spotkań w rodzinnym gronie lub w otoczeniu znajomych. 

Na jaki stół warto się zatem zdecydować?

Stół pełni w każdym domu lub mieszkaniu bardzo istotną rolę. Musi on zapewniać dużo miejsca dla domowników oraz odwiedzających ich gości, a jednocześnie nie może przytłaczać danej przestrzeni. Z tego powodu warto wybierać stoły, które mają możliwość powiększania powierzchni blatu. Warto się zatem zastanowić nad tym, jakie modele stołów z opcją rozkładania wybierać.

Jak wybrać stół rozkładany?  

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są meble zróżnicowane pod względem kształtu oraz wielkości. Klienci mogą się zatem decydować na wybór stołów okrągłych, owalnych, kwadratowych oraz prostokątnych. Stoły okrągłe oraz owalne są bardzo efektowne. Zajmują one jednak dużo miejsca, ponieważ nie mogą być dosunięte bezpośrednio do ściany. Co ważne, w przypadku tych stołów każda z osób przy nich zasiadająca ma łatwy dostęp do serwowanych potraw. Takie usadzenie gości sprzyja komfortowej konwersacji oraz wygodnemu zajmowaniu pozycji przy stole. Stoły o owalnych kształtach są powinny być umieszczane w domach, które zamieszkiwane są przez małe dzieci. Stoły kwadratowe i prostokątne są z kolei bardziej funkcjonalne. Mogą być bowiem dosuwane do ściany i sprawdzają się dobrze w nawet niewielkich pomieszczeniach. Nie zajmują one dużo miejsca, a jednocześnie ich blaty mogą być w łatwy i szybki sposób powiększone. 

Na jakie cechy stołów rozkładanych warto zwracać uwagę?

Podczas wyboru i zakupu tego typu stołów należy zwracać uwagę nie tylko na ich wielkość i kształt, ale również na rodzaj zastosowanego materiału czy płynność pracy mechanizmu służącego do rozkładania mebla. Wysokość stołu powinna wynosić około 70 certamentów. W przypadku wielkość blatu należy pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą każdy użytkownik mebla powinien mieć wygospodarowany fragment o wymiarach co najmniej 60 x 40 centymetrów. Powierzchnia blatu powinna być wykonana z materiału, który odporny jest na zabrudzenie oraz zarysowania. Blat powinien mieć również możliwość pielęgnacji za pomocą wody oraz ogólnie dostępnych środków czyszczących. Godne polecenia są w tym przypadku stoły wykonane z drewna. Pasują one do wielu wnętrz, którym nadają wrażenie przytulności. Są one jednak stosunkowo drogie. Tańszą alternatywą jest zakup mebla wykonanego z laminatu. Podczas wyboru konkretnego produktu warto zwracać uwagę na staranność wykonania poszczególnych elementów oraz ich spasowanie, które przekłada się na stabilność i trwałość mebla.