Nawet najpiękniejszy ogród, niezależnie od tego czy jest mały czy duży, aby posiadał swój wypoczynkowy charakter potrzebuje uzupełnienia w postaci odpowiednich mebli ogrodowych. Jakie wybrać, aby nie tylko wyglądały pięknie, ale również były funkcjonalne i trwałe? Zapraszamy do lektury.

O czym pomyśleć w pierwszej kolejności?

Wybierając meble ogrodowe, niezależnie od tego czy chcemy je umieścić na stosunkowo niewielkim tarasie czy też w dużym ogrodzie, należy mieć na uwadze ich funkcjonalność. Kluczowy jest tu styl życia, jaki prowadzimy. Należy zadać sobie pytanie czy planujemy przyjmować licznych gości, czy też chcemy zaaranżować miejsce, które będzie służyło jedynie nam i naszym najbliższym.

Od tego bowiem zależy nie tylko wielkość stołu, jakiego będziemy potrzebować, ale także ilość krzeseł, foteli czy też narożników ogrodowych, które uzupełnią całość ogrodowej części wypoczynkowej.

Narożniki ogrodowe z pewnością stworzą ciepły klimat, zamkną nieco przestrzeń i sprawią, że urządzony zakątek wypoczynkowy będzie przytulny. Stół oraz krzesła i narożniki w odpowiednim stylu i kolorystyce to podstawa aranżacji tego miejsca.

Ważne dodatki i stylistyka

Świetnym uzupełnieniem standardowych mebli do ogrodu są różnego rodzaju hamaki, leżaki oraz wygodne huśtawki ogrodowe. W przypadku mocno nasłonecznionych miejsc warto również pomyśleć o parasolu, który pozwoli nam cieszyć się przebywaniem na dworze nie tylko podczas słonecznych dni, ale również w czasie ciepłych deszczowych dni.

Jeżeli już wiadomo jakich mebli i w jakiej liczbie potrzebujemy, należy pomyśleć o stylistyce, która będzie pasowała do otoczenia. Jakie materiały są wybierane najczęściej do produkcji mebli ogrodowych? Są to:

  • technorattan,
  • rattan,
  • metal,
  • drewno.

Odpowiednio zaimpregnowane drewno będzie trwałe, chociaż prym w tej kwestii wiodą metal oraz rattan i technorattan.

Składane czy nie?

Oto pytanie, które zadają sobie głównie osoby, które nie mają do dyspozycji dużych przestrzeni do przechowywania. Składane meble bez wątpienia łatwiej przechować zimą w mniejszych pomieszczeniach.

Warto jednak wiedzieć, że meble do ogrodu robione są coraz częściej z materiałów, które są odporne na niskie zimowe temperatury oraz wysoką wilgotność. W przypadku kupna takich modeli, nie musimy martwić się o ich przechowywanie, wystarczy bowiem ściągnąć z nich poduszki, które z łatwością można schować w szafie.