Stół jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. To właśnie przy nim domownicy codziennie spożywają posiłki, często ten mebel służy także do pracy. Z tego względu powinien być funkcjonalny oraz estetyczny. Czy warto zdecydować się na stół rozkładany?

Stół rozkładany – zalety

Głównym atutem stołu rozkładanego jest jego uniwersalność. Może on stać w salonie, jadalni czy kuchni. Jest praktyczny nie tylko podczas codziennego spożywania posiłków, lecz także w trakcie przyjęć oraz dużych spotkań rodzinnych. Dzięki swojemu rozmiarowi pomieści więcej potraw oraz pozwoli zgromadzić dużą ilość ludzi. Takie stoły produkowane są z różnych materiałów, dlatego każdy może wybrać taki, który zrobi na nim największe wrażenie i będzie pasował do charakteru wnętrza. Dzisiejsze stoły rozkładane mają cichsze i bardziej płynne mechanizmy niż ich poprzednicy. Nikt nie powinien mieć problemu z ich rozłożeniem.

Stół rozkładany – wady

Choć stoły rozkładane mają więcej zalet niż wad, można wyróżnić ich główne mankamenty. Są to:

  • ciężar – obecność mechanizmu rozsuwającego sprawia, że taki stół jest cięższy od tradycyjnego, dlatego trudniej jest go przenieść czy przesunąć,
  • zbieranie się zanieczyszczeń – przy łączeniach fragmentów blatu powstają szczeliny, w które mogą wpadać okruszki, kurz i inne drobinki,
  • konieczność dostosowania rozmiaru stołu do wielkości dostępnej przestrzeni – w przypadku małych mieszkań trzeba dobrze oszacować, na jaką długość może zostać rozłożony mebel.
stół rozkładany

Podsumowanie

Stół rozkładany to mebel praktyczny, który przyda się każdemu, ale w szczególności dużym rodzinom i osobom często zapraszającym gości. Można wybierać spośród produktów w wielu kolorach i kształtach, dlatego z łatwością dopasuje się mebel do stylu pomieszczenia. To rozwiązanie ma więcej zalet niż wad, lecz przed zakupem trzeba zastanowić się nad tym, czy dysponuje się odpowiednią powierzchnią do wstawienia stołu rozkładanego. Warto też oszacować ile osób będzie przy nim zasiadało najczęściej.