Ciężkie drewniane fotele sprawdzą się w dużym, klasycznym ogrodzie. Proste i surowe meble z technorattanu będą idealne na nowoczesny taras, a meble plastikowe marto kupić, gdy nie mamy stałego miejsca w ogrodzie do biesiadowania. O czym warto pamiętać wybierając meble do ogrodu? 

Miejsce odpoczynku

Zastanawiając się jak wybrać meble ogrodowe koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca. Do dużego ogrodu świetnie sprawdzą się meble drewniane, które zazwyczaj są ciężkie i masywne. Nie tylko są trudne do przenoszenia, ale również bardzo wpływają na wygląd ogrodu. Mała działa, na której postawimy duże drewniane meble będzie wydawała się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Będzie przytłoczona ogromem mebli. 

Na małej działce dobrze będą wyglądały meble ogrodowe z aluminium. Są to delikatne i subtelne meble, które zajmują niewiele przestrzeni. Również komplet mebli plastikowych będzie dobrze komponował się z niewielką działką. 

Meble żeliwne są bardzo eleganckie i estetyczne. Trzeba jednak pamiętać, że są to meble ciężkie. Jednak mimo swojej wagi misternie rzeźbione meble wydają się bardzo delikatne. Świetnie będą wyglądały nawet na mniejsze działce. Koniecznie tylko muszą mieć stałe miejsce, by nie trzeba było ich przenosić. 

Meble z technorrattanu są nowoczesne, eleganckie i łatwe w utrzymaniu. Świetnie wpiszą się w nowoczesny wystrój ogrodu lub na taras nowoczesnego domu. Z technorattanu można kupić pojedyncze fotele, ale również dostępne są leżaki, sofy czy fotele bujane, z których można stworzyć duże kompozycje na rozległy taras. Różnorodność mebli jest ogromna. 

Jak dbać o meble ogrodowe? 

Zastanawiając się jak wybrać meble ogrodowe należy pod uwagę wziąć nie tylko ich wygląd, ale również trwałość. 

Meble drewniane są dla osób, które mają czas i chęci, by o nie zadbać. Po sezonie należy dokładnie przyjrzeć się meblom i w razie usterek zadbać o ich wygląd. Starą farbę należy zeszlifować, a następnie pomalować drewno. Można użyć farby do drewna, która pozwoli na zmianę koloru lub impregnatu, który pozostawi naturalny kolor. Tak przygotowane meble będą przez wiele lat wyglądały elegancko. 

Meble plastikowe są odporne na promienie UV, deszcz czy śnieg. Na zimę wystarczy schować je pod dach, a na wiosnę wyłącznie umyć wilgotną szmatką oraz wodą z płynem. Są to meble wygodne i trwałe. Warto jednak zdecydować się na egzemplarze, które są solidne. Plastik gorszego gatunku szybko odbarwi się na słońcu.

Meble ogrodowe aluminiowe nie wymagają żadnej konserwacji. Warto jednak zadbać o tkaninę i nie pozostawiać foteli na długie godziny na słońcu, które szybko może odbarwić materiał. Meble żeliwne raz na kilka lat należy oczyścić drucianą szczotką i ponownie pomalować farbą. Idealne będą te farby, które zabezpieczą meble przed korozją. 

Meble rattanowe są bardzo eleganckie, ale na pewno nie można powiedzieć o nich, że są trwałe. Deszcz oraz promienie słoneczne mają duży wpływ na ich wygląd. Zupełnie inaczej jest z technorattanem. Jest to tworzywo sztuczne, które jest odporne na działanie promieni UV, deszcz czy śnieg. Jest również łatwe do umycia. Wystarczy szmatka z płynem do naczyń.