Praca przy komputerze wymaga zapewnienia sobie odpowiednich warunków, z naciskiem na dobór właściwego krzesła biurowego. Bez niego na próżno liczyć na komfort pracy. Prędzej można spodziewać się dolegliwości bólowych, szczególnie karku, pleców, nawet nadgarstków. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnego typu krzeseł przeznaczonych do pracowania w biurze, ale zdecydowana większość z nich z ergonomicznością ma niewiele wspólnego. Natomiast ergonomia ma ogromne znaczenie i należy zawsze zwracać uwagę na ten parametr przy wyborze krzesła. Nie ma znaczenia, czy ma służyć do pracy czy do nauki. 

Co należy mieć na uwadze przy wyborze krzesła do biurka?

Jeśli w miejscu pracy użytkowane są byle jakie krzesła do biura, pracownicy z całą pewnością muszą zmagać się z mniejszym lub większym dyskomfortem, co z kolei przekłada się na gorszą efektywność wykonywanych obowiązków. Zadaniem każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie swoim podwładnym optymalnych warunków do pracy, w tym ergonomicznych krzeseł. To samo dotyczy mebli użytkowanych w domowym zaciszu. Na uwadze przy wyborze krzesła powinno się mieć parametr dotyczący wysokości. Należy wybrać taki model, który pozwoli na odniesienie siedziska w taki sposób, aby możliwie było uzyskanie kąta 90 st. przy zgiętych nogach w kolanach. Krzesło nie może być ani zbyt niskie ani za wysokie, co wpłynie negatywnie na kręgosłup. Dalej mamy oparcie, obowiązkowo powinno być ono wyprofilowane, czyli dopasowane do kształtu kręgosłupa, z podparciem lędźwiowym. Ważne będzie to, aby podparcie było ruchome, co umożliwi dostosowanie krzesła do indywidualnych potrzeb użytkownika, czyli jego sylwetki i wzrostu. Dobre krzesło biurowe to takie, które zapewni plecom odciążenie podczas przerwy. Niezwykle ważną kwestią w przypadku tego mebla jest siedzisko, czyli powierzchnia siedząca. Powinno być miękkie, ale niezbyt głębokie. 

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze krzesła do pracy?

Przy wyborze krzesła do biura powinno się mieć na uwadze podłokietniki. Muszą być odpowiednio szerokie i ruchome. Ich zadaniem jest wspieranie rąk podczas pracowania, dlatego muszą być dopasowane do użytkownika. Co więcej, podłokietniki powinny być regulowane, aby można było dostosować je do aktualnych potrzeb, które przecież się zmieniają, w zależności od tego, jakie wykonujemy właśnie czynności. Kolejną kwestią jest wentylacja. Obecność otworów wentylacyjnych sprzyja zwiększeniu komfortu pracy i wpływa na trwałość samego krzesła. Jeśli jest ono wykonane z naturalnej skóry lub pokryte naturalnymi tkaninami, wentylacja schodzi na dalszy plan.