Z reguły mamy tendencję do zwracania uwagi na składniki żywności, którą spożywamy, a także na składniki kosmetyków, których używamy. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, czego używamy do mycia podłóg i innych powierzchni w domu. I na próżno, wybór odpowiedniego produktu nie tylko dobrze czyści materiał, ale także znacznie przedłuża jego żywotność.

plyn do podlug z nablyszczaniemJakich składników szukać w środku do czyszczenia podłóg?

  • Surfaktanty (środki powierzchniowo czynne) – Mają one tendencję do obniżania napięcia powierzchniowego wody i pomagają usunąć brud, tłuszcz lub olej. Cząsteczki surfaktantów wchodzą w kontakt z zanieczyszczeniem i z łatwością usuwają to, czego nie może usunąć woda.
  • Rozpuszczalniki – Te również pomagają w walce z tłuszczem. Dlatego rozpuszczalniki są koniecznością w środkach czyszczących, nie tylko do podłóg, ale także do powierzchni kuchennych.
  • Środki chelatujące – Minerały takie jak magnez i cynk są dobre dla twojego ciała, ale nie dla twojej podłogi. Środki chelatujące zwiększają skuteczność działania środka czyszczącego i pomagają usunąć z powierzchni takie szkodliwe cząstki.
  • Środki konserwujące – Chronią one sam środek czyszczący przed bakteriami i wszelkimi innymi wpływami szkodliwymi dla jego składu.

Dobre płyny do podłóg znaleźć można w specjalistycznym sklepie internetowym Clovin, który oferuje szeroki wybór profesjonalnych środków czystości.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu?

Płyny do podłóg o nieodpowiednim składzie mogą spowodować poważne uszkodzenia wykładziny podłogowej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wartość pH — miarę kwasowości. Środki czyszczące dzielimy na kwaśne (pH mniejsze niż 7), neutralne (pH równe 7) i zasadowe (pH większe niż 7). Najlepiej wybrać neutralne pH, ponieważ zbyt agresywne roztwory mogą pozostawić ślady, zwłaszcza na parkiecie.