Decydując się na zakup krzeseł kuchennych, należy wziąć pod uwagę nie tylko wizualny komponent mebli. Ważne jest, aby znać cechy materiałów, opcje łączenia stylów, kolorów, kształtów. I co najważniejsze — opcje rozmieszczenia różnych krzeseł w jadalni. 

Rodzaj krzeseł

Zakup krzesła do jadalni nie powinien być zakupem pod wpływem impulsu. To są meble na lata, więc nie trzeba biegać za rabatami i promocjami. Tanie krzesła szybko dadzą o sobie znać — i nie spodoba Ci się to.

Nowoczesna produkcja mebli oferuje ogromny wybór krzeseł:

  • Twarde i miękkie. Obie opcje mają swoje zalety. Tapicerowane krzesła wyglądają szykownie i są wygodne do siedzenia. Z czasem jednak siedzisko zostanie ściśnięte — konieczne będą naprawy. Twarde krzesła trwają dłużej, są łatwiejsze do czyszczenia, a to jest ważne, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci. Główne zalety takich krzeseł to trwałość, odporność na duże obciążenia oraz wygoda dla kręgosłupa siedzącego. Dzięki specjalnej powłoce krzesła są przyjemne i ciepłe w dotyku.
  • Stacjonarne i sztaplowane. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w kuchni, możesz kupić zwykłe krzesła stacjonarne. Nie trzeba będzie ich chować. Właściciele małych kuchni powinni rozważyć modele składane.
  • Krzesła z regulowaną wysokością i pozycją oparcia i siedziska. Wygodna opcja, jeśli w domu są dzieci, a także jeśli samemu lubi się długo siedzieć w kuchni. Możesz wybrać model nie tylko z regulowaną wysokością i pozycją, ale także z podłokietnikami. Nie polecamy kupowania do kuchni krzeseł na kółkach — jest to niebezpieczne i mało wygodne.

Wymiary krzesła

Klasyczne krzesła do jadalni mają zazwyczaj szerokość 50-60 cm. Jednak wielu współczesnych producentów produkuje meble zarówno znacznie szersze, jak i węższe. Rozmiar krzesła jest ważny dla harmonii wnętrza. Na przykład zbyt masywny model wprowadzi nierównowagę do kuchni o niewielkim metrażu. Konieczne jest dostosowanie wielkości fotela do układu kuchni, aby nie sprawić, że będzie wyglądał na zagracony.

Wysokość oparcia fotela waha się od 42 do 70 cm. Im wyższe oparcie, tym wygodniej się siedzi — dzięki podparciu głowa i szyja są odciążone. Kąt około 120° jest uważany za optymalny — w tej pozycji kręgosłup, barki i mięśnie pleców są rozluźnione.

Należy pamiętać, że walory estetyczne mebli są kryterium drugorzędnym. Znacznie ważniejsze są cechy jakościowe krzesła, ponieważ meble tapicerowane, z reguły, kupuje się nie na rok. Trwałość ramy, wytrzymała wyściółka i wypełnienie, niezawodność okuć — to wszystko trudno ocenić wizualnie, dlatego preferować należy modele zaufanych marek.