Był idealny rozwiązaniem braku dodatkowej przestrzeni w mieszkaniach z wielkiej płyty. Przez jednych wyśmiewany, przez innych kochany, ale zawsze funkcjonalny i doceniany w nieoczywistych momentach. Pawlacz, bo o nim mowa, pozwalał przechowywać pod sufitem rzadziej używane przedmioty i nie raz odciążył szafę i szafki ze zbędnych rupieci. 

Pawlacz – dawne rozwiązanie problemu przechowywania

Pawlacz https://gornapolka.com/kp/szafy-i-pawlacze/ był rodzajem schowka montowanego pod sufitem. Był prawdziwą rewelacją mieszkań budowanych jeszcze w poprzednim ustroju i pozwalał na przechowywanie wielu przedmiotów, które były używane rzadziej lub sezonowo (np. ubrania czy obuwie). 

Pawlacz najczęściej był montowany w przedpokoju (np. nad drzwiami wejściowymi) lub pomiędzy kuchnią a przedpokojem.

W niektórych rodzajach budynków pawlacz mógł mieć nawet drzwiczki z dwóch stron. Bardzo łatwo poznać lokalizację zamontowania pawlacza w starych mieszkaniach. Wystarczy poszukać miejsca, gdzie sufit jest znacznie niżej niż w pozostałych pomieszczeniach.

Pawlacz z PRLu, a współcześnie podwieszana szafka?

Mimo iż czasy świetności pawlaczy przypadają na okres PRL-u, to wciąż zdarzały się przypadku jego montażu jeszcze w latach 90. tych, a i sporadycznie dzisiaj można czasem spotkać bardzo zbliżone rozwiązania (pewnie zamiast określenia pawlacz, ktoś używa sformułowania szafka podwieszana pod sufitem).

Jak widać PRL-owska prostota rozwiązań, czasem okazała się na tyle uniwersalna i ponadczasowa, że wciąż jest wykorzystywana. W obecnych czasach nowoczesny „pawlacz” jest jeszcze bardziej skrupulatnie umieszczany w domach czy mieszkaniach, by komponował się z pozostałymi elementami i nie był widoczny na pierwszy rzut oka. 

Co przechowywano w pawlaczach?

A co najczęściej gospodynie domowe i ich mężowie przechowywali w słynnych pawlaczach? Sezonową odzież i obuwie było chyba jednym ze standardów. Co jeszcze? Rzadziej używane przybory i urządzenia kuchenne (prodiż czy blachy do ciast), ozdoby choinkowe (i sztuczne choinki), sprzęt wędkarski, narzędzia, torby i walizki, dodatkową zastawę stołową czy zimowe zapasy.

Obecnie to miejsce na sprzęt sportowy, dodatkową pościel czy koce, sprzęt turystyczny itd.