Szafa jest nieodzownym elementem sypialni. To tu przeważnie przechowujemy odzież, pościel czy buty. Jak zaprojektować szafę, która będzie praktyczna i jednocześnie elegancka?

Front ma znaczenie
Wnętrze jest eleganckie tylko wtedy, gdy jest spójne i harmonijne, dlatego bardzo ważne jest zaplanowanie nie tylko praktycznej części szafy, ale również jej wyglądu, który musi komponować się z sypialnią.

Szafy przesuwne, które mają lustro na drzwiach pomogą optycznie powiększyć sypialnię. Podobny efekt uzyskamy, gdy szafa będzie w kolorze jednolitym ze ścianami. Białe ściany i biała szafa spowodują, że pokój będzie wydawał się większy i bardziej przestronny.

Uporządkowanie przestrzeni
Jednym z ważniejszych elementów szafy są drzwi. Szafy przesuwne są bardziej praktyczne, gdy nie dysponujemy dużą i przestronną sypialnia, drzwi uchylne zajmują więcej miejsca, które w wielu sypialniach jest na wagę złota.

Funkcjonalna szafa przesuwna nie może mieć głębokości mniejszej niż 55- 60 cm. W prawdzie wieszaki mają 40 cm, ale należy pozostawić trochę wolnego miejsca na grubość ciuchów. Drążek, na którym będą wisiały płaszcze i sukienki powinien być na wysokości 160 cm. Koszule potrzebują około 60 cm.

Górną część szafy, do której trudniej się dostać warto przeznaczyć na pościel, ręczniki, koce czy odzież sezonową, z której rzadko korzystamy. Dół szafy można wykorzystać na półki na buty bądź kosze, w których schowamy rzadziej używane rzeczy.

Projektując szafę przesuwną warto również pamiętać o miejscu na odkurzacz, żelazko czy deskę do prasowania.