Drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie zwłaszcza do małych mieszkań. Praktycznie nie zajmują miejsca, a mnogość dostępnych obecnie wzorów sprawia, że spełniają nie tylko funkcję użytkową, ale także dopełniają wystrój wnętrza. Gdzie się sprawdzą? Jakie są zalety i rodzaje drzwi przesuwnych?

Zalety drzwi przesuwnych

Pierwszą zaletą jest ich wielofunkcyjność. Można zamontować takie drzwi zarówno w pokoju, biurze, łazience jak i we wnękach oraz szafach. W tych ostatnich są szczególnie polecane, ponieważ zazwyczaj takie pomieszczenia są bardzo niewielkich rozmiarów przez co wstawianie do nich drzwi tradycyjnych może być problematyczne. Inną zaletą, na którą warto zwrócić uwagę jest ciche zamykanie. Drzwi przesuwne idealnie nadają się do pokoju niemowlaka, ponieważ dziecko nie będzie budzić się kiedy drzwi zostaną zamknięte ze zbyt dużym impetem, nie zamknie ich także przeciąg. Należy także pamiętać, że choć zainstalowanie klasycznego zamka jest problematyczne to drzwi przesuwne można zablokować za pomocą zasuwy lub zapadki. 

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?

Rodzaje drzwi przesuwnych

Dzielą się ze względu na przeznaczenie, na drzwi pokojowe, do szaf, uniwersalne. Mogą być 1- lub 2-drzwiowe, montowane na prowadnicy sufitowej lub naściennej. Drzwi przesuwne mogą być zrobione z różnych materiałów m.in. szkła i płyty drewnopochodnej. Bardzo ważną kwestią jest wybór pomiędzy chowanymi, a naściennymi drzwiami. Pierwszy rodzaj wymaga użycia specjalnej kasety, która jest umieszczana w tunelu ściennym oraz dodatkowej przegrody, dlatego o takim rozwiązaniu najlepiej pomyśleć jeszcze w trakcie wykańczania pomieszczenia. Natomiast naścienne drzwi przesuwne można zamontować wszędzie i w każdym momencie.