Każdy, kto choć raz przeprowadzał remont łazienki, ten wie, jak bardzo jest to droga inwestycja. A przecież da się sporo zaoszczędzić na niej, wykonując część prac samodzielnie. Jedną z nich jest np. położenie płytek na ścianę.

Zanim położysz płytki na ścianę, przygotuj ścianę

Zanim jednak zabierzemy się do kładzenia kolejnych płytek na naszej ścianie, koniecznie trzeba zadbać o samą ścianę. To jak dobrze będzie ona przygotowana, będzie miało przełożenie na efekty późniejszej pracy.

Przede wszystkim należy ją na sam początek odpowiednio wyczyścić, tj. usunąć z niej kurz, stare zaprawy, ale też np. wapno. Kolejną czynnością jest położenie na ścianie emulsji gruntującej, która zwiększy przyczepność kleju.

Zadbaj o zaprawę

Gdy posiada się już przygotowaną ścianę do kładzenia płytek, należy następnie przygotować zaprawę. Niezwykle ważne jest to, aby przy tej czynności zachować po pierwsze bardzo duże skupienie, a po drugie czytać z uwagą zawartą na opakowaniu zaprawy instrukcje. Jedynie te proporcje, które zostały podane przez producenta, spowodują, że przygotowana zaprawa będzie posiadała odpowiednie wiązanie.

Detale też są ważne

Oprócz przygotowania ściany i wykonania zaprawy bardzo ważne jest również to, jak dobrze zostanie zaplanowany układ płytek i harmonogram pracy, ale też, kiedy np. zostaną położone fugi. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie mogą zostać położone zbyt szybko. Może to bowiem spowodować odbarwienie fug, co będzie spowodowane procesem schnięcia kleju. Dopiero gdy klej całkowicie wyschnie, można kłaść fugi. Powinno to nastąpić nie wcześniej niż po 12 godzinach od położenia płytki razem z zaprawą.