Armatura łazienkowa to po prostu stałe wyposażenie każdej łazienki, które umożliwia przeprowadzanie najważniejszych czynności higienicznych, odbywających się właśnie w łazience. Wśród jej elementów występują m.in. kabiny prysznicowe, wanny, no i oczywiście baterie do umywalki, np. takie: https://lazienka-rea.com.pl/baterie-lazienkowe/krany-baterie-umywalkowe.html. Baterie zwykle są przydzielane do różnych kategorii na podstawie tego, w jaki sposób mają być montowane.

1 – baterie stojące

Mimo zmian zachodzących w dziedzinie architektury wnętrz to one niezmiennie cieszą się największą popularnością i są na ogół takim pierwszym wyborem. Można je zamontować bezpośrednio na umywalce, choć częściej teraz montuje się je po prostu na blacie. Różnią się głównie wysokością. W tym momencie najmodniejsze są te wyższe, wyróżniające się właśnie podłużną designerską budową.

2 – baterie ścienne

Druga najpopularniejsza opcja, która doczekała się swoich dwóch podstawowych wariantów. Baterie ścienne przymocowywane są do ściany na dwa różne sposoby. Tradycyjnie umieszcza się je na tynku i wtedy przyjmują formę baterii natynkowych. W tym momencie ich nowocześniejszą odmianą stały się jednak baterie podtynkowe, jednak warto tu zaznaczyć, że jeśli chce się je zamontować, należałoby o nich pomyśleć już na wczesnych etapach projektowania domowych wnętrz, by później nie musieć burzyć stworzonego tynku.

3 – baterie sufitowe

Totalnie unikatowe, designerskie, a nawet nieco odjechane. Sufitowa bateria umywalkowa nie jest częstym gościem w polskich domach, jednakże z rzadka można się na nią natknąć w ekskluzywnych restauracjach lub luksusowych hotelach. Jest to element bardziej dekoracyjny niżeli funkcjonalny. Ma on za zadanie zadbać o wystrój wnętrza i podkreślić jego nowoczesny, nieco nawet futurystyczny charakter.

4 – baterie wolnostojące

Częściej spotykane niżeli baterie sufitowe, ale mimo tego wciąż dosyć rzadko spotykane, a już na pewno nie w zwykłych domach i mieszkaniach. Jak sama nazwa wskazuje, te baterie mają formę wolnostojącą, tak więc mogą się pojawić w zupełnie dowolnej części łazienki.