Małe łazienki są świetne pod wieloma względami. Są łatwiejsze do czyszczenia, szybsze w malowaniu i tańsze w przebudowie. Korzyści dotyczą również podłóg do małych łazienek – ponieważ jest mniej miejsca, podłoga mniej kosztuje. Oznacza to, że można wykorzystać te pieniądze na inne obszary łazienki lub na inne projekty przebudowy domu.

Podczas gdy w sypialniach lub salonach można stosować wiele rodzajów wykładzin podłogowych, w przypadku łazienek tak nie jest. Podłogi muszą być trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, a przede wszystkim wodoodporne. Jak można zrobić podłogę w łazience?

Panele winylowe

Lite drewno liściaste nie jest jednym z zalecanych rodzajów podłóg do montażu w łazience. Główną przeszkodą jest woda. Winyl można uznać za lepsze rozwiązanie wodoodporne. Panele LVT (Luxury Vinyl Tiles) stały się popularnym materiałem ze względu na estetykę i wodoodporność.

Niedrogie podłogi winylowe mają grubość 2 mm, a nawet 1,5 mm i są dostępne w wersji samoprzylepnej. Trwalsze, lepszej jakości mają grubość do 5 mm i są łatwe w montażu. Winyl jest też łatwy do czyszczenia i renowacji – nie wymaga cyklinowania czy olejowania.

Podłogi winylowe są wytrzymałe, ale nie oznacza to, że nie można ich uszkodzić. W przypadku ciężkich mebli nóżki i rolki mogą zostawiać trwałe ślady. Niejeden producent armatury łazienkowej REA HURT dodaje specjalne podkładki lub podstawki.

Warto mieć też na uwadze, że są to tworzywa sztuczne niepodlegające recyklingowi, wymagają równego podłoża i wersje klejone trudno usunąć. Wiele rodzajów paneli posiada też długoletnie gwarancje – nawet do 20 i 25 lat, ale mogą wystąpić trudności w przypadku ich uznania.

Panele laminowane

W zależności od technologii wykonania poszczególne rodzaje płyt mogą się różnić trwałością. W tradycyjnych panelach laminowanych z rdzeni pilśniowych występuje pęcznienie do 6-8% w kontakcie z wodą. W przypadku gdy rdzeń jest z tworzywa syntetycznego ten proces nie następuje.

Podłoga winylowa ma gęstą, zintegrowaną strukturę warstw. Wodoodporny laminat dobrej jakości ma grubość do 8 mm, z podstawą z tworzywa sztucznego o strukturze plastra miodu. Ta podstawa oznacza, że podłoga ma elastyczność bardziej zbliżoną do konwencjonalnego laminatu niż podłoga winylowa.

Łatwość montażu oraz demontażu, wybór wzornictwa i niewymagająca pielęgnacja przemawiają za tymi panelami. Jednak mają ograniczenia co do trwałości i łatwo łapią kurz. Ponadto trzeba pamiętać o wykończeniach jak listwy i izolacje.

Kamień naturalny

Układanie kamienia naturalnego nie jest tanie. Materiał często pochodzi z dość egzotycznych obszarów jak Indonezja czy Turcja. Linie zaopatrzeniowe są długie, a pośrednicy chcą zarabiać. Ceny za metr kwadratowy są dość wysokie, ale koszt może być nawet rozsądny w przypadku ograniczonej przestrzeni podłóg małych łazienek.

Kamień może być trudny w montażu, więc lepiej zatrudnić profesjonalnego glazurnika. Tym bardziej, że cięcie kamieni wymaga narzędzi i umiejętności. Podłogi kamienne będą nawet służyć pokoleniom – są odporne, trwałe na uszkodzenia oraz można wykorzystać w nich ogrzewanie podłogowe.

W zależności od rodzaju – marmur, granit, trawertyn, konglomerat czy piaskowiec – każda podłoga będzie się różniła właściwościami.

Marmur łatwo zabrudzić tłuszczem i jest wrażliwy na kwasy. Trawertyn jest odporny na ścieranie, ale jest chropowaty, więc może wymagać impregnacji. A granit może być jednak drogi, bo często w produkt wliczane są dodatkowe czynności wykończeniowe jak polerowanie, fazowanie oraz impregnacja.

Płytki ceramiczne lub porcelanowe

Mają od dawna ugruntowaną pozycję w materiałach podłogowych do łazienek. Są produktami mineralnymi, więc dobrze nadają się do naśladowania trawertynu, marmuru lub granitu. Innym, nowszym rodzajem płytek są te, które wyglądają jak drewno. Ceramiczne płytki zwykle mają połysk na powierzchni.

Są dość trwałe i odporne na zarysowania. Nie są produktem organicznym, więc nigdy nie gniją, nie pleśnieją. Bardzo wielu producentów armatury łazienkowej tworzy wanny, baterie czy kabiny, żeby współgrały z tym typem podłoża. Choć płytki wydaja się doskonałe, to jednak nie są bez wad. Są bardzo trudne do samodzielnego montażu i wymagają bardzo równego podłoża. Mogą też ulec pęknięciu, a wymiana takiej płytki jest bardzo trudna. I jeśli nie ma się ogrzewania podłogowego lub kapci, to mogą być nieprzyjemnie zimne.