Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, więc nic dziwnego, że chcemy, aby to jego wystrój wyglądał zjawiskowo. Jedną z najistotniejszych kwestii w aranżacji tej części domu, jest dobór właściwego oświetlenia. Różnego rodzaju lampy oraz żyrandole często definiują styl pokoju i spełniają przy tym całe mnóstwo funkcji, dlatego tego elementu nie warto zostawiać na sam koniec remontu. Jak dopasować oświetlenie, aby spełniało wszystkie nasze potrzeby? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze oświetlenia?

Oświetlenie pomieszczenia ma przede wszystkim zastąpić światło dzienne w pokoju. Z tego powodu, w przypadku salonu, najlepiej zamontować je na środku pomieszczenia, aby światło równomiernie rozprzestrzeniło się na całej jego powierzchni. Wyjątkiem są wnętrza o nietypowym kształcie – w takiej sytuacji należy doświetlić osobno każdą strefę pokoju. Dopełnieniem oświetlenia sufitowego mogą być lampy podłogowe, która wspaniale zaprezentują się w pobliżu fotela lub kanapy. Warto zaznaczyć, że modele lamp podłogowych z kloszem, pełnią częściej funkcję dekoracyjną, natomiast te z kloszem kierującym światło na sufit, skutecznie rozświetlą dodatkowo pomieszczenie.

Lampy dekoracyjne

Jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery, doskonałą opcją mogą okazać się lampy stołowe. Z ich pomocą, wyeksponujemy wybrany fragment wnętrza i dodamy pomieszczeniu ciepłego charakteru. Lampy stołowe są niewysokie (mają do 100cm wysokości), ale stawiając je na podwyższeniu z łatwością nadamy im funkcje lampy podłogowej.

Oświetlenie salonu

Na co zwrócić uwagę?

Nieodpowiednie oświetlenie w salonie rozpoznamy dopiero po upłynięciu dłuższego okresu czasu. Delikatne, ale długotrwałe bodźce doprowadzą do zmęczenia i, mimo że zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, to one mogą być przyczyną naszego złego samopoczucia. Niedostateczne oświetlenie salonu niesie ze sobą wiele przykrych skutków, dlatego w pierwszej kolejności, zwróćmy uwagę na liczbę źródeł światła w salonie. Im jest ich więcej, tym łatwiej jesteśmy w stanie dostosować natężenie oświetlenia do naszych aktualnych potrzeb.