Mozaika to niezwykle wdzięczny, jednak dość drogi materiał wykończeniowy. Przed zakupem warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Co warto widzieć o mozaice?

Mozaika szklana to materiał wykończeniowy odporny na wysokie temperatury oraz wilgoć. Dlatego z powodzeniem możemy go stosować zarówno w łazienkach, jak i kochaniach. Jeżeli chcemy użyć mroziki w saunie czy jako wykończenia oczka wodnego, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się taka barwiona w masie. Montuje się je za pomocą specjalnej siatki. Dzięki temu powierzchnia płytki ma maksymalny kontakt z klejem.

Czy mozaiki szklane można stosować na podłodze?

Oczywiście, że tak. Jednak musimy wybrać odpowiedni rodzaj mozaiki. Na pewno nie sprawdzi się mozaika stricte dekoracyjna. Jest ona zdecydowanie zbyt delikatna i podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się mozaiki matowe lub antypoślizgowe. Mroziki dekoracyjne w tym przypadku możemy zastosować jako ozdobne detale, które sprawią, że wzór będzie się prezentował zdecydowanie bardziej atrakcyjnie.

Ciepło i zimno

Mozaiki możemy także stosować w miejscach, które narażone są na bardzo duże skoki temperatury, na przykład na kominku czy w okolicach kuchenki gazowej. A to dlatego, że mozaiki są stworzone z niewielkich elementów. Dlatego są one zdecydowanie bardziej odporne na na naprężenia niż na przykład panel szklany.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mozaikę zawsze kupujemy z lekkim zapasem. A to dlatego, że zdarza się iż płytki z rożnych serii mogą się różnić nieco odcieniem.

Wielu inwestorów boi się zakupu mozaiki pochodzącej z Chin. Zupełnie niepotrzebnie. Wielu renomowanych producentów zleca produkcję właśnie w Państwie Środka. A więc raj pochodzenia nie jest tak istotny. Zdecydowanie większe znaczenie mają certyfikaty, które mają nam gwarantować bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu.