Technika układania różnych płytek obok siebie nie jest nowa, jednak obecnie znacznie zyskała na popularności. Choć początkowo zamysłem przy tworzeniu mozaik było wykorzystanie płytek „z odzysku”, obecnie coraz częściej spotykane są całe kolekcje płytek patchworkowych.

Nic dziwnego, że płytki patchworkowe są tak chętnie kupowane: sprawiają one, że pokoje wyglądają nietuzinkowo i pozwalają właścicielowi w pełni oddać swój charakter – nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć mozaikę samemu, bez pomocy projektanta.

Płytki patchworkowe na ścianie – hit czy kit?

Jak najbardziej – hit! Do tego można go stosować w różnych wariantach. Dla osób ceniących skromność i elegancję – dobrym pomysłem jest ułożenie płytek we wzór za jakimś elementem pomieszczenia – na przykład za kanapą, łóżkiem, stołem czy toaletą. W ten sposób nadamy wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, ale jednocześnie nie doprowadzimy do przepychu.

Dla osób lubiących nietuzinkowe, nieco szalone rozwiązania – ciekawym rozwiązaniem może się okazać zaaranżowanie całej ściany płytkami w patchwork. Taki wzór dobrze jest zrównoważyć stonowaną kolorystyką pozostałych ścian, jednak nie jest to konieczne.

Na ścianach wykończonych patchworkiem lepiej sprawdzają się gładkie, jednobarwne meble – w ten sposób nie doprowadzimy do przytłaczającego nadmiaru wzorów i kolorów.

Pomysłowe wykończenie wnętrza

Wyłożenie ścian lub podłóg płytkami ułożonymi w patchworkowy wzór pozwala stworzyć piękne, nietypowe pomieszczenie. Takie rozwiązanie może sprawdzić się nawet w pokoju dziecięcym, pod warunkiem dobrania płytek kolorystycznie pod pozostałe elementy wystroju malucha.

Jeśli chcesz wyłożyć mozaikowo płytki w przedpokoju, zastanów się, czy pokryć w ten sposób podłogę, czy ściany. Przy niewielkich korytarzach, warto jednak postawić na niewielki patchwork Eksperci Łazienek, który dopełni kompozycji wnętrza, bowiem nadmiar wzorów mógłby optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

Gdziekolwiek zdecydujesz się umieścić płytki, pamiętaj aby zarówno kolorystykę, jak i rozmiar patchworku dobrać do rozmiaru pomieszczenia, a także gustu wszystkich mieszkańców.