Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez odpowiedniego lustra, które najczęściej wieszane jest bezpośrednio nad umywalką. Z tego elementu wyposażenia korzystają wszyscy domownicy – mężczyźni podczas golenia, a kobiety przy wykonywaniu makijażu. Umiejętny dobór lustra łazienkowego jest niezwykle istotny nie tylko ze względów praktycznych, ale również ozdobnych. Stanowi ono bowiem kluczowy element dekoracji, który rozjaśnia wnętrze łazienki oraz optycznie ją powiększa.

Oświetlenie w łazience

Odpowiednie oświetlenie lutra ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku łazienek pozbawionych okien. Dobrane do pomieszczenia lampy powinny równomiernie oświetlać odbicie, aby zniwelować widoczność cieni. Odpowiedni efekt uzyskać można poprzez zainstalowanie kilku lamp z dwóch stron lustra, najlepiej mniej więcej na wysokości wzroku. Jeżeli lustro łazienkowe posiada kształt prostokąta ułożonego poziomo, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad nim długiego kinkietu i zapewnienie kilku dodatkowych źródeł światła.

Półka łazienkowa

lustro

Obecność półki w bliskim towarzystwie lustra to w wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Na małym blacie postawić można szczoteczki i pasty do zębów, opakowanie na soczewki kontaktowe czy też krem do twarzy lub inne kosmetyki. Półka pod lustrem łazienkowym powinna być estetycznym elementem wyposażenia, dlatego warto zadbać o jej stylowy wygląd oraz odpowiednie dopasowanie do aranżacji całego pomieszczenia. W rustykalnym stylu aranżacyjnym dobrze sprawdzają się półki drewniane, zwłaszcza te z rzeźbionymi dekoracjami po bokach. Model ze stali nierdzewnej warto natomiast zastosować w aranżacji nowoczesnej. Wyjątkowo eleganckie są półki ze szkła, jednak stosunkowo szybko pojawiają się na nich rysy i zabrudzenia.

Szafka w łazience

Aby zyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie różnych drobiazgów, nad lustrem warto powiesić odpowiednią szafkę. Najlepiej, żeby była stosunkowo płytka i nie posiadała więcej niż 20 cm głębokości w ten sposób nie będzie przeszkadzała przy wykonywaniu codziennych czynności. W niektórych aranżacjach można zastosować tradycyjną, wiszącą szafkę wnękową. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie jej w gniazdko elektryczne, które przydaje się podczas korzystania ze szczoteczki do zębów, golarki, depilatora oraz innych urządzeń używanych przed lustrem w łazience.