Uroki Podlasia: Wiżajny

Wiżajny to malownicza wieś znajdująca się na obszarze województwa podlaskiego. Podlega pod powiat suwalski i jest siedzibą władz Gminy Wiżajny. Wioska leży na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, pomiędzy jeziorami Wistuć i Wiżajny. Jeziora te są bogate w ryby, co przyciąga wędkarzy. W Gminie Wiżajny znajduje się kilkadziesiąt jezior o powierzchni przekraczającej jeden hektar. Tak więc okolica ma wiele uroczych „oczek wodnych”, które hipnotyzują swym wdziękiem przyjezdnych. Baza noclegowa w miejscowości rozkwita, więc nie ma tutaj problemów z dogodnym rozwiązaniem kwestii noclegowej.

Wiżajny to polski biegun północy; z powodu zimy stulecia, jaka miała miejsce w XX wieku miejscowość nie może pozbyć się opinii, że każdego roku zimą jest tu trzaskający mróz, który osiąga temperaturę -40 stopni. Ten region określany jest też jako „Bieszczady Północy”, a sama wieś znajduje się na wzniesieniu o wysokości 243 m n.p.m. i jest to najwyżej położona osada na całej Suwalszczyźnie. Na pewno warto też dowiedzieć się o kulturze Podlasia, by zdać sobie sprawę jaki to piękny region.

Chociaż obszar wsi był zamieszkiwany już jedenaście tysięcy lat temu, to najwięcej ekscytacji wywołują Jaćwingowie, którzy przybyli tutaj w II wieku p.n.e. Był to bardzo waleczny lud bałtycki, uczestniczący w imię chwały nie swojej, ale dla pokoleń. Lud ten był spokrewniony z Prusami i Litwinami. Posługiwał się językiem jaćwińskim. W II wieku n.e. Jaćwingowie mocno się wzbogacili dzięki przechodzącemu przez Jaćwież Bursztynowemu Szlakowi, który łączył Imperium Romanum z Sambią. Z tego okresu pochodzą groby książęce, wyposażone w srebrna biżuterię oraz broń. Ale Jaćwież nie została w pełni odkryta pod kątem archeologicznym, każde wzgórze lub pagórek może kryć tajemnicę Jaćwingów, której poznanie będzie sensacją historyczną. Jaćwież nadal ukrywa niezmierzone ilości skarbów, które mogły być ukryte przed przybyciem Krzyżaków.

Trzeba wiedzieć, że Jaćwingowie zamierzali dobrowolnie poddać się chrystianizacji, a nawet zasmakowali nowej religii, niestety ich natura była pogańska. Krzyżacy przez kilka miesięcy oblegali najważniejszą twierdzę Jaćwingów na Górze Zamkowej i gdyby nie zdrada kilku Jaćwingów, najprawdopodobniej musieliby odnieść porażkę. Zdobycie twierdzy było początkiem końca bohaterskiego ludu bałtyckiego. XXI wiek przypomniał sobie o Jaćwingach i robi wszystko, by ożywić ich historię.

Wiżajny od XVII do XIX wieku były miastem królewskim. Miasto było lubiane i wspierane przez władców, zwłaszcza po potopie szwedzkim. Obecnie jest to cicha przygraniczna osada, wiernie oddająca klimat Kresów Wschodnich i szczególna atrakcja dla poszukiwaczy śladów Jaćwingów.

«
»

5 comments on “Uroki Podlasia: Wiżajny”

 1. Olga4! pisze:

  Wcale nie jest tam tak strasznie zimno 😉 proponuję wypad w lecie, całkiem przyjemnie

 2. Alexandra pisze:

  Ja tam wolę zimowe klimaty Wiżajn, mają taki niesamowity klimat

 3. Jaanekk pisze:

  Najzimniej jest chyba w Górach Izerskich :) ale przecież lato idzie, nie ma co się tym przejmować.

 4. Klleopatra pisze:

  Drogie Panie autorki, zwiedziłyście już chyba całą Polskę :) gratulacje i powodzenia.

 5. Felek pisze:

  tak, trzeba przyznać, że dobra robota z tym blogiem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>