Toruń – stare gotyckie miasto nad Wisłą

Co roku liczni turyści zjeżdżają się aby zwiedzać stare kupieckie miasto nad Wisłą, czyli Toruń. Ta metropolia przez wieki bogaciła się na handlu zbożem, a zamożni mieszczanie budowali sobie piękne kamienice i dekoracyjne spichlerze. Powstało tu również mnóstwo budynków sakralnych oraz użytkowych. W mieście przeważają zabudowania w stylu gotyckim, chociaż można tu trafić również na ciekawe fasady barokowe oraz rokokowe. Na gości czeka tu przytulna baza noclegowa (Toruń noclegi ➥ Meteor), częściowo powstała właśnie w starych budynkach, zaadaptowanych potem na potrzeby turystyki. Warto poświęcić chwilę by znaleźć pokój w zabytkowej kamieniczce.

Toruń słynie przede wszystkim z postaci znanego astronoma Mikołaja Kopernika, który wyróżnił się teorią heliocentryczną. Zwiedzający mogą tu zobaczyć dom kopernikański z serią pamiątek poświęconych naukowcowi i kierowany mu pomnik. W katedrze stworzono ponadto kapliczkę dedykowaną tej ciekawej postaci. Ponadto w mieście znajduje się także niezwykłe planetarium oraz obserwatorium astronomiczne, w którym funkcjonuje ogromny radioteleskop.

Nieopodal portu wybudowano ozdobne spichlerze, w których przechowywano zboże przeznaczone na eksport. Wielu kupców składowało towary handlowe również na poddaszach swoich kamienic, które przekształcono na magazyny. Mieszczanie, którzy wzbogacili się na sprzedaży, znosili tu w średniowieczu piękne kamienice gotyckie, które później przechodziły z pokolenia na pokolenie, pozostając cały czas w rodzinie. Nawet skromniejsze budyneczki rzemieślnicze wyglądały niezwykle ozdobnie, a te należące do patrycjuszy przypominały wręcz pałace.

W mieście funkcjonuje także kilka starych gotyckich kościołów, w których można obejrzeć bogate polichromie oraz sporą kolekcję dzieł sztuki sakralnej, takich jak obrazy i rzeźby, organy, chóry czy chrzcielnice. Warto zajrzeć także do muzeum w starym ratuszu, gdzie zebrano spore kolekcje toruńskich mebli i witraży, oraz licznych przedmiotów związanych z historią Torunia. Ciekawostkę stanowi także wiekowa baszta, która nie bez powodu bywa nazywana krzywą wieżą.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>