Serge Mouille zasłynął w latach 50 ubiegłego stulecia swoim nowatorskim podejściem do oświetlenia, będącym, jak sam powiedział, jego „reakcją na włoskie modele, które zaczęły atakować rynek w 1950 roku” i które uważał za „zbyt skomplikowane”.

Wczesne kolekcje Serge’a Mouille

Mouille początkowo projektował duże, kanciaste, kinkiety i lampy stojące z kilkoma ramionami o niejednakowym wygięciu przywodzącym na myśl owadzie odnóża. Najbardziej znane lampy Serge’a Mouille z tego okresu to lampa „Oeil” (1953), „Flammes” (1954) i „Saturn” (1958). W zamyśle, estetyka jego prac miała sugerować kinetykę, wywoływać ruch w przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i pewnej surowości.

Lata sześćdziesiąte

Mouille zaczął pod koniec dekady projektować oświetlenie przeznaczone do budynków użyteczności publicznej. Przez kilka kolejnych lat tworzył oświetlenie m. in. do szkół w Strasburgu i Marsylii oraz katedry w Bizerte. Wynalezienie neonów, które miało miejsce również pod koniec lat 50, zainspirowało Mouille do stworzenia serii lamp podłogowych łączących żarzenie i fluorescencję. Te projekty, nazwane kolekcją „Colonnes”, pokazane zostały w 1962 r. i są jednymi z jego najlepiej znanych obecnie prac.

Lampy Searge’a Mouille’a ciągle do nabycia

W 1999 roku, w wyniku spotkania wdowy po Mouille, Gin i Claude Delpiroux, lampy Serge’a Mouille https://www.kookudesign.com/368/serge-mouille pojawiły się na rynku w nowej edycji ESM (Editions Serge Mouille). Są to egzemplarze wykonane przy użyciu oryginalnych form, proporcji, technik i materiałów według projektów Serge z początku lat pięćdziesiątych. Każda sztuka jest stemplowana i numerowana, a lampy znajdują się w stałej sprzedaży, choć trzeba przyznać, że przeznaczone są dla klientów o zasobnych portfelach. Cena jednego produktu to koszt co najmniej dwudziestu kilku tys. złotych.