Odpoczynek w lasach Borów Tucholskich

Miejscem na „długoweekendowy” wypoczynek są Bory Tucholskie, nie bardzo popularne na spędzanie czasu wolnego, a na pewno nie w porównaniu z górami, morzem lub mazurskimi jeziorami, gdzie większość Polaków się kieruje, kiedy ma więcej wolnego. Z tego to względu w Borach można odpocząć od zgiełku, a jednocześnie bardzo miło i co ważniejsze pożytecznie spędzić czas.

Bory Tucholskie są ostoją dzikiej przyrody. Pomimo faktu, że ich naturalny charakter został zniekształcony przez człowieka na przestrzeni wieków (chodzi tu głównie o zmianę różnorodności drzewostanu, która doprowadziła do zdecydowanej dominacji sosny), to ze względu na rozmiary i objęcie ochroną, stanowią miejsce, w którym dzika flora i fauna mogą się rozwijać.

Bory chociaż niegdyś były miejscem intensywnej gospodarki drzewnej, obecnie w dużej mierze są pod ochroną. Świadczy o tym założony w 1996 roku Park Narodowy Bory Tucholskie, obecność czterech parków krajobrazowych oraz ponad 20 rezerwatów. Spora część terenów wchodzi w skład sieci obszarów chronionych Natura 2000 [informacje na natura2000.gdos.gov.pl]. Szczególne zainteresowanie z tego powodu rejon ten wzbudza u ornitologów i pasjonatów dzikiego ptactwa, gdyż obszary te służą głównie ochronie unikatowych gatunków ptaków. Warto wspomnieć, że obszarem chronionym Natura 2000 jest także część rejonu Kaszub, o których powstał artykuł [informacje na galerianowa.pl].

Oprócz oczywiście lasów sosnowych, które niepodzielnie panują w tym regionie, można tu zobaczyć również ,jak wyglądają naturalne mokradła, torfowiska i rozlewiska rzek. Występują również mniejsze i większe jeziora. Tak zróżnicowany teren sprzyja bytowaniu dzikich zwierząt, które czują się tu bardzo dobrze. Do ciekawszych zwierząt należą jelenie, sarny, dziki, lisy oraz bobry. Ostatnimi czasy pojawiają się w szczególności zimą wilki.

Bory są ciekawe również pod względem tego, jak różnorodna jest baza noclegowa [informacje na meteor-turystyka.pl]. Nie jest trudno o zróżnicowane noclegi, które oferują zarówno hotele, jak i agroturystyka i pensjonaty, a najciekawsze wydają się pola namiotowe, które są zlokalizowane najbliżej sosnowego boru. Bory Tucholskie są atrakcją przyrodniczą, którą trzeba odwiedzić. Jest tam wszystko, czego można zapragnąć, zarówno wypoczynek, zabawa oraz edukacja.

«
»

5 comments on “Odpoczynek w lasach Borów Tucholskich”

 1. Komment pisze:

  To chyba największe skupisko różnych zjawisk przyrodniczych w naszym kraju… ciekawy artykuł.

 2. jowita_123 pisze:

  Gratuluję pasji siostry! bardzo podobają mi się wasze wpisy, obrazy pewnie też są piękne!

 3. lence pisze:

  Artysta inaczej patrzy także na podróże 😉 to widać

 4. Adwiejevv pisze:

  Jakie inne Parki Narodowe możecie polecić?

 5. Tatarzyna pisze:

  @Adwiejevv ja polecam nocleg w Karkonoskim Parku Narodowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>