Jeszcze do niedawna pojęcie łózek młodzieżowych w ogóle nie istniało w świadomości typowego Polaka. Każdy spał na tym, co akurat było pod ręką w sklepie. Kupowało się po prostu zwykłe łóżka. Spali na nich zarówno dorośli, jak i na tych samych modelach dzieci i młodzież. Dziś jednak dzięki szerokiemu wyborowi, można bez najmniejszego problemu kupić łóżko przeznaczone typowo dla młodzieży.

Czym charakteryzują się łóżka młodzieżowe?

Podstawową cechą wyróżniającą zwykle łóżka od tych młodzieżowy, jest ich oryginalność i ciekawa stylizacja. Wiek nastoletni to wiek buntu. Młodzi ludzie buntują się przeciw wszystkiemu, czemu tylko mogą. Z tego też powodu chcą posiadać rzeczy nietypowe i charakterystyczne. Nawet tak przyziemne, jak łóżka młodzieżowe. Z tego powodu strona wizualna jest tą pierwszorzędną, a drugorzędną są wartości użytkowe.

A co z wygodą?

Choć nastolatek będzie starał się postawić za wszelką cenę na swoim i samodzielnie dokonać wyboru każdego aspektu swojego nowego łóżka, nie powinno się mu pozostawić wolnej ręki we wszystkim, a szczególnie nie w sprawie materaca.
Wiek nastoletni to nadal okres rośnięcia. Z tego też powodu kręgosłup musi być szczególnie chroniony przed różnego rodzaju czynnikami dewastującymi, a jednym z nich jest z pewnością nieprawidłowo dobrany materac. Koniecznie trzeba szukać takiego w młodzieżowym łóżku, który będzie o odpowiednim rozmiarze, ale także o odpowiedniej miękkości i funkcji podtrzymującej określone fragmenty kręgosłupa.
Oznacza to nie mniej nie więcej, że jeśli chodzi estetykę, to można pozostawić nastolatkowi wolną rękę, jeśli jednak chodzi o zdrowie, konieczna jest interwencja rodzica.